Pożar FOTOWOLTAIKI - Czy to częsty problem??? Jakie są przyczyny pożaru???

Pożar FOTOWOLTAIKI - Czy to częsty problem??? Jakie są przyczyny pożaru??? *************************************************************************** Dlaczego fotowoltaika płonie? Przyczyny po ...

43631 - liczba odsłon.
380 - wasza ocena.
21m 53s - długość czasu.
Komentarze, czyli co wy sądzicie

Pożar FOTOWOLTAIKI - Czy to częsty problem??? Jakie są przyczyny pożaru???

➤ Trochę się znam więc się wypowiem.
1. Jeśli chodzi o prowadzenie kabla solarnego ziemią - tak jest to możliwe jeśli posiada odpowiedni certyfikat (wystarczy aby obudowa była odporna na wilgoć) oczywiście arot ziemny i wejście i wyjście z arota zabezpieczone przed dostaniem się wilgoci. Np specjalna piana izolacyjna.
2. Jeśli chodzi o pożary to oprócz samozapłonu przy piorunach są powodowane:
A. Słabej jakości modulami - mają słabej jakości mc4 - tutaj problem przede wszystkim jest z tym że są hermetyczne tylko na papierze.
B. Słabo zaciśnięte mc4 na łańcuchach lub znów słabej jakości - ryzyko powstania łuku (po czym poznać ? Rano, kiedy jest wilgotno warto posłuchać i popatrzeć na instalację) czasami apka pokaże błąd rano na łańcuchu - warto wtedy poprpsić o przegląd.
C. Za mały przekrój przewodu przy dużej odległości - dokładnie w połowie drogi zacznie nam się robić spawarka - moim subiektywnym zdaniem warto zapytać instalatora jaką metodologią policzył przekrój przewodu (80% nam nie odpowie)
Jak zminimalizować ryzyko pożaru? Można założyć moduly bifacial które mają od spodu szybę. Wtedy jeśli mamy przewody z certyfikatem niepalności to na samym module nie ma co się zapalić (szkło, krzem, aluminium są niepalne)

Jeśli chodzi o instalację na gruncie to musi być ona dobrze zabezpieczona - ogrodzenie itp - PAMIĘTAJMY ŻE NAPIĘCIE W INSTALACJACH DOCHODZI DO 1500V - przy prądzie stałym jest to potęga. Pamiętajmy o małych dzieciach które pod naszą nieobecność mogą majstrować przy takiej gruntowej instalacji. Każdy z nas miał kogoś w klasie kto wkladał drucik do gniazdka. Im dalej od zasięgu ręki taka instalacja tym lepiej. Jeśli mamy dach o pokryciu innym niż strzecha to nie mamy czego się bać. Oczywiście przewody dc najbezpieczniej jest poprpwadzić w nieplanym peszlu po elewacji (pamiętajmy że styropian jest palny i musimy się zabezpieczyć) - dobrze żeby był to jeden odcinek bez łączeń od punktu A do B.
Warto zabezpieczyć się falownikiem, który posiada też bezpiecznik przy powstawaniu łuku elektrycznego np ten na H i ten S E .

Jeśli chodzi o wyłączanie się falowników w południe to miałeś ogólnikowo rację Waldku. Jeśli produkujemy na jednej ulicy w kilka osób z pv to w tym samym czasie oddajemy prąd do sieci. Najprościej jest to porównać do wzrostu ciśnienia wody w rurach. Napięcie wtedy wzrasta bo zazwyczaj o tej porze jesteśmy w pracy i nie ma odbioru na zadowalającym pozimie - w zwiazku z tym napięcie wzrasta w całej sieci i falowniki ze względów bezpieczeństwa się wyłączają - gdyby dalej produkowały prąd to powstało by ryzyko uszkodzenia innych urządzeń np. takich jak lodówka.
Z całym szacunkiem do Twojego rozmówcy ale moim zdaniem ma bardzo podstawową wiedzę z zakresu PV . Na szczęście są komentarze, którymi można uzupełnić wiedzę Pozdrawiam 👍
➤ Czasami na panelach są gówniane mc4. Osobiście jestem zdania, że do paneli nie powinni zarabiać złączek, lecz powinno się kupić złączki od jednego renomowanego producenta, zarobić, polutować. Problem jest prozaiczny. Każdy producent robi takie same złączki, ale skład chemiczny surowca z którego zostały wykonane już nie musi być taki sam. Inny skład chemiczny złączki + i - może powodować to różną rozszerzalność cieplną materiału co może skutkować rozszczelnieniem złączki.

Nie wypowiadajcie się na tematy o których nie macie do końca pojęcia.
➤ Wniosek z filmiku jest jeden, panele są bezpieczne ale lepiej montować na gruncie niż na dachu bo zwarcia się zdążają. Dziekuje za rade przynajmniej jest Pan szczery, szacun. Też bym nigdy czegoś takiego nie zamontował na własnym domu, zaoszczędziłbym parę złotych o mógłbym stracić dom.
➤ Dziękuję Panie Waldku ze tak fajnie Pan nasz wszystkich doucza odnośnie fotofoltaiki
➤ Żenada ,szkoda słów!!!!! Jak fotowoltaika jest z programu dopłat to gówno mamy do powiedzenia
➤ Witam.Mam instalację fotowoltaiczną o mocy 4,8 kw.Panele są umocowane około około 10 cm od blachy.Ale część przewodów przyłonczeniowych spiera się na blasze.Czy jest to niebezpieczne?
➤ Falowniki się wyłączają bo sieć energetyczna nie jest w stanie w godzinach szczytu zmagazynować tej energi.. A nie pitu pitu😂😂
➤ Najgorzej jak ktoś taki niby się nie podaje za fachowców ale występuje jako autorytet w temacie. Panowie dajcie sobie luz.
Wasza wiedza jest podobna do osób które ukończyły studia Muratora . Zewami na budowach jest największy problem ,wydaje się Wam że rozumy pojedliście. Żądacie wyjaśnienia problemu w dwóch trzech zdaniach , ogólnie chcielibyście nauki bez chodzenia do szkoły płacenia frycowego. Ponownie zapewniam Was że przeczytanie instrukcji za Was niczego Was nie nauczy
➤ Gebels by się z was cieszył
➤ Kluczem zawsze są słowa, specjalny, odpowiedni itd.... Co trzeba mieć w głowie, żeby instalacje, która może powodować pożar zakładać na dachu własnego domu.
➤ Jak dla mnie dość ciekawe, carson-serwis.pl jak nie szukaj w google.
➤ Witam,
a uziemienie konstrukcji i paneli? Cosik Wam się omsknęło. Brak takiego uziemienia czy ochronników przepieciowych i pożar gotowy. Oczywiście po uderzeniu pioruna lub indukcji gdy jest to blisko.
➤ Ple ple ple - wiadomości na poziomie - katastrofa
➤ Fachowiec, który nie wie jak policzyć przekrój kabla. Coś wie ale sam do końca nie wie co. Poza tym Panowie mówicie o rzeczach na których się wam wydaje, że się znacie. 10000kW=10MW to chyba spora farma na polu a nie przydomowa fotowoltaika.
➤ A ja powiem jedno że to nie wina kabli zamontowałem kilka zestawów fotowoltanik zauważyłem że to wina jest oszczenosc na wtyczkach od paneli to jest porażka w nowych panelach te wtyczki to smietnik bardzo mały ma styk po zspięciu i tu sie robi broblem ale to jest moja wypowiedz ja usienie jak zakładałem to wtyczki wszystkie pociołem i lutowanie i mysle że nam panele juz 7 lat i pożaru mi nic nie narobi byłem na kilku serwisach wtyczki potopione to swiaczy jakosc ????
➤ Czysta teoria. Samemu można poczytać.
➤ Nie wiem, nie znam się, w pałę nie chcę. Przygotował by się.
➤ Pole objętości - serio?!?!
➤ Nic nie było o micro-inwerterach. Według minie są o wiele bezpieczniejsze niż jeden duży inwerter bo działają na niskich napięciach.
➤ Na większości instalacji fotowoltaicznych montowanych na dachach domów błędem jest to, że solary są bezpośrednio montowane na płaszczyźnie dachu. Brak odstępu od płaszczyzny dachu powoduje brak chłodzenia solarów, skutkuje to takim wzrostem temperatury że może to skończyć się pożarem. Ponadto sprawność energetyczna solara wydatnie spada wraz ze wzrostem temperatury. Należy też pamiętać o tym, że solar nie dość że jest nagrzewany przez słońce, sam dodatkowo emituje ciepło podczas pracy. Jeśli więc przyrost temperatury jest większy niż jego odprowadzenie, to można się liczyć z możliwością pożaru.
➤ Mogę dostać adres e-mail