Budowa prostej elektrowni na baterie słoneczne

Zobaczcie dane, czyli ile już jest odsłon ( 153228 - liczba ), komentarze i wasze opinie, ocena otrzymana od was ( 228 w punktach ) , czas ile trwa ( 10m 0s w sekundach ).
- Komentarze, czyli co wy sądzicie
- Chce aby w dzień baterię ładował panel.Ale w warunkach zimowych nie ładuje na tyle aby lampa świeciła 10 godzin.Dlatego chciałbym podłączyć dodatkowo ładowarkę(prostownik do akumulatorów żelowych) aby doładowywał akumulator.Jak to wszytko podpiąć?Panel podpinam do regulatora, baterię i lampę a co z ładowarką która ma doładowywać akumulator?czy potrzebny jest drugi regulator?Panel mam 10W 18V, lampę 156 diod a baterie 12v 7,5Ah plus podpięty regulator napięcia..Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
- Rozumiem ze w zaciski na regulatorze ładownia,podpinam panel solarny oraz ładowarkę?A dlaczego nie mogę podłączyć ładowarkę do akumulatora żelowego?
- Chce aby solar ladowal w dzien a w nocy jakaś inteligentna ładowarka. Kiedy rozpozna spadek napięcia np. 80% w baterii to właczy sie automatycznie a po całkowitym naładowaniu sie wyłaczy lub kiedy panel zacznie ladowac tez sie wyłaczy..
- KOLEGO JAK PODPIĄĆ DO TEGO PROSTOWNIK LUB ŁADOWARKĘ.ABY W ZIMIE DOŁADOWYWAĆ BATERIE??
- i czy moge podlaczyc ledowe zarowki 5 w do akumulatora czy musze to podlaczyc przez konwenter
- Witam chce kupic panel 200 w z regulatorem i przetwornica + bateria chce oswietlic dom na zewnatrz okolo 8 do 10 zarowek 8 wat czy taki panel wystarczy dziekuje za odp
- trza przetwornice kupić wtedy nawet PC śmiga czekam na regulator ładowania wszystko juz mam
- Witam, mam pytanie o taki jeden szczegół, mianowicie zakładając, że posiadając panel 10W pracuje on z pełną mocą, i mam podłączony odbiornik powiedzmy 5W, to wtedy z panela  idzie pół na pół na zasilanie odbiornika i na ładowanie akumulatora, czy 100% na akumulator i tak? Oraz czy na początek zabaw z fotowoltaiką nada się najprostszy regulator o tych samych parametrach, tyle że za 50 zł, czy to już kompletna chińszczyzna?
- skąd taki panel za 50PLN ? szukam i nie mogę znaleźć. Potrzebuję do doładowywania aku 7Ah do alarmu w garażu
- w Polsce od takiego urządzenia trzeba płacić podatek akcyzowy niestety
- Zawsze można podpiąć wyprowadzenia do ups i mamy 220v 
- czy można łączyć ze sobą dwa panele o różnej mocy (5W i 10W)? Jeżeli mają takie samo napięcie i różne natężenie to łącząc równolegle uzyskamy na wyjściu napięcie równe najsłabszemu ogniwu i natężenie równe sumie tych dwóch paneli? Czy kontroler ładowania powinien mieć parametry jak najbardziej zbliżone do paneli czy między kontrolerami z max. 20A i 5A nie będzie żadnej różnicy jeśli podłączymy panele o mocy 2A? Chodzi mi bardziej o sprawność ładowania i czy prąd nie będzie się marnował.
- Bardzo Ciekawa opcja, jedno pytanie pytanie 10w na godzine?
- Czy bateria słoneczna może także pobierać energie z promieni księżycowych?
- 9:40 co to za dymek poleciał
- Bardzo fajnie poruszony temat. Jednak nawiązując do sposobu podłączania regulatora ładowania do akumulatora o którym pisał rafixx89 to najpierw podłączamy regulator do akumulatora ponieważ:
1. Regulator musi rozpoznać jakie jest napięcie akumulatora (ten typ ma możliwość wyboru napięcia pracy 12V lub 24V automatycznie). 
2. Niektóre obwody regulatora ładowania do paneli słonecznych odpowiedzialne za jego prawidłowa pracę muszą zostać zasilone z akumulatora - dopiero wtedy działają.
3. Podłączenie najpierw baterii słonecznej umożliwia wpuszczenie do regulatora ładowania napięcia jałowego  - znacznie wyższego niż napięcie ładowania akumulatora - łatwiej wtedy o uszkodzenie regulatora ładowania do baterii słonecznych.
Co do opłacalności takich instalacji to rzeczywiście w przypadku który opisał listonoszpat233 - nie ma lepszego rozwiązania. Wystarcza jedna bateria słoneczna regulator ładowania i akumulator aby zasilać w prąd potrzebny do oświetlenia domki letniskowe i przyczepy kempingowe lub obiekty gdzie podłączenie prądu jest kosztowne. Jednak w przypadku zasilania w przedstawiony na filmie sposób - domu który ma już prąd z zakładu energetycznego należy się mocno zastanowić.
Zazwyczaj takie rozwiązania są nieopłacalne ze względu na koszty wymiany akumulatorów - szerzej opisałem ten problem na moim blogu: http://solarid.pl/blog/oplacalnosc-inwestycji-fotowoltaicznych. Dużo lepsze jest jak napisał rafixx89 stosowanie systemów ongridowych - niedługo (w lutym - marcu 2015) mają w końcu ruszyć dotacje do paneli słonecznych - wtedy instalacje ongridowe zaczną się opłacać także dla inwestorów indywidualnych.
- Mam nadmiarowy nowy akumulator, aż się prosi o dokupienie panelu i sterownika. Tylko... panel daje 17V podczas gdy akumulator w instrukcji ma opisane żeby nie przekraczać 15V przy jego ładowaniu. Co robić? Jak żyć?
- Czy mogę połączyć przetwornice (SIN 350W) bezpośrednio do akumulatora czy obowiązkowo przez regulator ładowania (Tracer-1210RN MPPT) 
Chodzi mi o uzyskanie większej mocy na przetwornicy, regulator zapewnia tylko 10 A wejście/wyjście...
- dobry film. Myślę o instalacji czegoś takiego w aucie z dodatkowymi wentylatorami / grzałkami, aby po południu wsiadać w chłodniejsze auto :) 
Regulatorowi się nic nie stanie, jeśli byłby podany do aku dodatkowy prąd z alternatora?
- Bardzo fajna rzecz złożyłem coś takiego rok temu do domu bez prądu i użytkownicy bardzo zadowoleni.Ogniwo fotowoltaiczne 80W, akumulator 74 Ah ,regulator napięcia 12V 10A PWM,zasilane żarówki LED 5W i 2W oraz okazjonalnie żarówka halogenowa 20W i telewizor LED do 24W.Instalacja kosztowała ok 1000 zł  za to doprowadzenie i założenie prądu z sieci 25 tys zł a potem jeszcze rachunki !Układ wydolny ,ładowanie nawet w w pochmurny dzień.Smutne jest to że UE ponoć proekologiczna obłożyła 50% podatkiem ogniwa monokrystaliczne i zmusza ludzi do używania szkodliwych świetlówek kompaktowych czyli jedna wielka obłuda !
- dodatkowe źródła http://dentafresh.pl/.