INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA ZRÓB TO SAM! Fotowoltaika PV DIY samodzielny montaż, mój prąd

W serii odcinków poruszę temat instalacji fotowoltaicznej. W odcinku pokażę, z czego składa się instalacja fotowoltaiczna. Pokaże zestaw zabezpieczeń do prądu DC i AC. W kolejnym odcinku ...

16517 - liczba odsłon.
545 - wasza ocena.
13m 11s - długość czasu.
Komentarze, czyli co wy sądzicie

INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA ZRÓB TO SAM! Fotowoltaika PV DIY samodzielny montaż, mój prąd

➤ Jeny jaka żydówa. Ja mam z Columbusa i bardzo chwale. Może trochę drożej ale przynajmniej mam gwarancję i jakość. Za te twoje oszczędzone pieniądze to wydasz drugie tyle na serwisowanie tego badziewia
➤ Tu elektryk. Tzw bezpiecznik to izolator i nic nie zabezpiecza.!!!!!
Proszę popraw film bo wprowadza ludzi na minę.

Bądzcie czujni.
➤ Weźmiesz odpowiedzialność jak ktoś z Twojego polecenia zastosuje takie zabezpieczenia z Ali? Wątpię.
➤ Super poradnik. Czy kolejność podłączenia zabezpieczeń jest ważna? Tutaj jest kolejność falownik - nadprądowy - przeciwprzepięciówka. Przeciwprzepięciówka mogłaby być przed nadprądowym?
➤ Świetny materiał, dzięki. Zbieram wiedzę do budowy swojej hybrydowej instalacji. Pozdrawiam
➤ ŁOPATOLOGIA w najlepszym wydaniu.
➤ Te złączki jakoś wizualnie nie budzą zaufania...
➤ Bardzo dobry przekaz: dokładnie powoli i zrozumiale. Byłoby bardzo dobrze poszerzyć o pokaz podłączenia paneli oraz fotki kompletnej instalacji z rozdzielnią przed i za falownikiem aż do przemiennego licznika. Pozdrawiam i czekam na kontynuację.
➤ Nie chwaląc się moja instalacja o mocy 5.6 Kwp zainstalowana na dachu przez renomowaną firmę kosztowała 4800 zł. W tym jest ujęty odbiór osoby dozoru technicznego i 5 letnie ubezpieczenie w PZU. Wczoraj otrzymałem jeszcze zwrot z ulgi termomodernizacyjnej w kwocie ok 830 zł. Na całą instalację otrzymałem dofinansowanie w wysokości 80% kosztów kwalifikowanych. Czyli po zwrocie z podatku koszt mojej instalacji to 4000 zł.
➤ Kolego jeśli już propagujesz samodzielny montaż to rób to z głową (wiedzą). Nic z tego nagrania nie jest wartościowe a wręcz szkodliwe. Weź chociaż przeczytaj książkę Szymańskiego to Ci się horyzont zmieni.
➤ Więcej informacji jak coś, pergole Lublin - też tak sądze.
➤ Bardzo rzeczowo i prosto wytłumaczone, bardzo dziękuję i czekam na kolejny film. Wiosną chcę zainstalować panele pod grzałkę do cwu, może coś Pan podpowie.
➤ Tego szukałem, czekam na c.d. Dzięki.
➤ Mozna nr do pana
➤ Mam to za.sobą i oczywiście trochę pieniędzy w kieszeni zostało
➤ OSTRZENIE dla wszystkich domorosłych elektryków. Nawet się za to nie zabierajcie! Pominę miałkość i wybiórczość zaprezentowanego materiału. Nawet nie wiem od czego zacząć, po prostu nie ma tu elementarnych informacji. Tytuł powinien brzmieć: "Jak używać MC4 i kilka słów o zabezpieczeniach":
- Czy każdy może, podłączyć instalacje fotowoltaiczną? Zdecydowanie nie. Jakieś 95% populacji nie powinno nawet próbować.
- Ale zanim będziemy tą instalacje podłączać to najpierw trzeba ją postawić. Rozumiem, że konstrukcje wolnostojące też można prosto postawić bez odpowiednich narzędzi? W wypadku konstrukcji na dachy skośne i płaskie to też takie chop siup, jak się nigdy tego nie robiło? Ciekawe czemu w każdej porządnej ekipie monterskiej znajduje się dekarz i elektryk? Do tego są to w większości ludzie przed 40stką. Czyżby to była jednak ciężka fizyczna robota, wymagająca fachowej praktycznej wiedzy i kilku silnych męskich par rąk? A co w sytuacji jak w dachu jest niespodzianka? Np. drugi dach? albo nie jest to ten rodzaj blachy o którym właściciel myśli że jest?
- Gdzie jest informacja, że zakup komponentów do instalacji fotowoltaicznej jest na 23 % VAT, ale gdy odbywa się to już z montażem to jest to 8%? Czy fakt ten nie podważa całego sensu przedsięwzięcia "Zosia samosia"? Co z gwarancją na wykonanie? zazwyczaj 2-3 lata. Wykonując wszystko sami pozbawiamy się jej.
- Gdzie informacje o sposobie rozmieszczenia i prowadzenia samych przewodów?
- Gdzie informacja o zasadach dobierania grubości przewodów zarówno po stronie AC jak i DC?
- Gdzie informacja o konieczności wykorzystania osobnych skrzynek dla strony AC i DC? Tzn. można w jednej, ale jak coś się stanie (nie koniecznie z powodu instalacji fotowoltaicznej) to dla ubezpieczyciela jest to solidna podstawa do niewypłacania odszkodowania.
- Gdzie informacja o odgromieniu?
- Gdzie informacje o pomiarach?
- Czy aby na pewno do tego wszystkiego wystarczą tylko budżetowe kleszcze zaciskowe?
- Czy fakt że na samym końcu do zgłoszenia instalacji będzie potrzeba podpisu i pieczątki osoby z uprawnieniami SEP i UDT, nie oznacza, że komuś będzie trzeba zapłacić?

Ilość cebuli na rynku jest znacząca, ludzie szukający byle najtaniej to znacząca część rynku. "Sam ze szwagrem mogę zrobić" to tez plaga, a potem rozpaczliwe szukanie po forach i portalach z ogłoszeniami, że ekipa potrzebna.

Ludzie są rożni. Dla przykładu w firmie dotaczamy komponenty człowiekowi, który hobbystycznie sam buduje sobie elektrownie nastawną, a właściwie dokłada kolejne "gałęzie". Można? można. Ale do tego wymagana jest dość szeroka gama umiejętności, trochę dość drogich narzędzi i portfel o grubości przekraczającej możliwości przeciętnego kowalskiego.

PS. za 1500 zł to można mieć już gotowe dobrej jakości skrzynki z zabezpieczeniami.
➤ Dobry materiał, fakt nie jest tutaj nic skomplikowanego, może przy i stalacjach pow. 6.5kWp, dodam od siebie, że na linkę trzeba cakładax tulejki oraz starać się zachować tskie same żłaczki mc4 w połączeniach, żeby nie były różnych firm.
➤ ja sobie sam założyłem instalacje 8 kw, a wczesniej jedyne moje doswiadczenie z elektryką to była wymiana żarówki h7 we fiacie szwagra. wyszło mnie to 6 tys zł i mam dużo nadwyżki, zwróci mi się pewnie w 2-3 lata
➤ Jako że jestem całkowicie zielony w tych sprawach - Czy jest możliwość złożenia takiej instalacji jedynie z polskich produktów ( polskich producentów) jeżeli tacy są ?
➤ Super film!
➤ Ja również chce założyć instalacje myślę o 10 kw tyle że mam mało miejsca i dach podzielony i nie bardzo wiem jaki falownik wybrać bo panele chciałbym podzielić na przynajmniej dwie grupy
Na 1 słońce mam od 8 rano do 12-13 bez cienia na tej stronie zmieszczę ok 8 paneli na drugiej podobnie