Dlaczego moc paneli ma być większa niż moc falownika.

Wyjaśnienie jak optymalnie dobrać ilość paneli w stosunku do mocy falownika. Produkcja na żywo - https://youtu.be/Gn9U3BE5xL4 ...

126718 - liczba odsłon.
1642 - wasza ocena.
15m 27s - długość czasu.
Komentarze, czyli co wy sądzicie

Dlaczego moc paneli ma być większa niż moc falownika.

➤ Kanały z produkcja na żywo:
https://youtu.be/_Lsx3z2BOXU
https://youtu.be/OO9GXjDtdX8
Bardzo dokładna produkcja z poszczególnych modułów:
https://smart.tigoenergy.com/p/panele
Produkcja roczna z 3 lat instalacji:
https://youtu.be/TBDD_V7D76g
➤ To pan mi odpowiem. Mam instalację 6.51 I falownik solaredge 5k. W tym 13 paneli na poludniu o mocy 310 I 8 południowy zachód. Bardziej zachód. Czy mogę dorzucić 1 panel do tego falownika na stronie południowej. ,??? Chyba da radę. Ponieważ nie mam wszystkich paneli na południu? Proszę napisać ci pan myśli o tym
➤ Totalna bzdura.
➤ Czy to nie jest dla falownika zabójcze jeśli chodzi on cały czas na pełnej mocy i jest cały czas żyłkowany i jest cały czas gorący? Czy to rekuperator czy to piec w kotłowni czy to inwerter nie powinien chodzić wiecznie na pełnej mocy.
➤ Czy do falownika jednofazowego Afore HNS 2500 mogę podpiąć 12 paneli po 300W ale skierowanych w różne strony? 6 - na południe, 3, na wschód, 3 na zachód. Wtedy jednocześnie nie pracowałoby więcej niż 9.
➤ jak można oceniać cokolwiek nie posiadając urządzenia ?
➤ Mam pytanie czy jeśli planuje instalację 9kwp na południe dach około 25 stopni i do tego falownik Huawei 8kw to bedzie to ok ? Czy brać Huawei 10kw?
➤ Czy mogę mieć falownik 8KW i zainstalowane 6600W paneli (południe, 30st, bez zacienienia) i za jakiś czas dokupić dodatkowe panele na zachodnią stronę o mocy ok 2500W i podłączyć na drugim stringu? Czy przeszacowany falownik przez rok lub dwa będzie pracował nieoptymalnie kiedy nie będzie dociążony? Może lepiej falownik 6kW bo dołożone 2,5KW na zachodniej stronie nie spowoduje wzrostu mocy do 9KW gdyż słońce nigdy nie świeci jednocześnie na oba zestawy paneli a będzie to prawdopodobnie maksymalnie moc ok 7,5KW
➤ A co pan no to. Mam instalacje 6.29 kwp. Falowniki Huawei 6kw. Dzisiaj ok godziny 13 moc maksymalna wynosiła 6.71. O co może chodzić. Coś pewnie nie tak
➤ Jest gdzieś film który mówi o odwrotnej sytuacji falownik większy a mniej paneli?
➤ Moim zdaniem take, kraty pomostowe nierdzewne mi się tam podobało.
➤ Sorry prowadzący myli kWp z kWh. Napięcie startowe na stringu w wielu falownikach jest takie samo od mocy 4kWp do 15kWp. Mniejsze jest w falownikach jednofazowych, większe powyżej 15kWp. Ogólnie kanał raczej dla laików.
➤ Miałes mówic dla czego falownik ma być miejszy niż moc paneli Program się z kończył
a ty zagadałeś się na się na śmierć i gówno z tego wynikło
➤ Dobre wyliczenia, ale nie uwzględnił Pan dośc dużych pików mocowych, gdy słońce co chwile włazi i wyłazi za chmur. Obserwuję u siebie (odczyt co 2 sekundy, na standardowych wykresach z updatem co kilka miniut cięzko to wyłapać) online jak się zmienia moc na takim zimnym panelu jak dostanie nagle max słońca. Takie panele 3.3kwp potrafią dawać nawet 3.6kwp przez kilka minut od nasłonecznienia, moc powoli spada wraz ze wzrostem temperatury. Jednak jak mamy dużo takich dni z śrenim zachmurzeniem to sie moze tej mocy troche nazbierac.
➤ Bardzo dobry materiał. Mało kto tak szczegółowo analizuje pracę pv. A to są analizy które pozwalają na prawdę dobrać sprzęt tak aby nie przepłacać.
➤ Drogi kolego dodaj że każdy falownik ma swoją minimalną na start i max który może przepuścić chyba że taki system jak ma np SE i tam już to działa całkiem inaczej niż na frontiusach dodaj jeszcze panele czarne i też całkiem inaczej musisz liczyć wszystko. Dużo marek ma widełki nadprodukcji od 7% nawet do nawet do 13%. przykład falownik 2500 ale może wyprodukować i wpuścić w sieć aż 2800 z groszami. Jeżeli wyliczy się dobrze ilość paneli uwzględniając ich moc a zakres mam od 125W,175W,200W,250W,280W,295W,300W,315W,320W,330W,375W i jeszcze pare dalej. zaczynając do mało znanych firm po potentatów rynkowych to można tak to połączyć że nie ma możliwości by przebiło wartość max.
➤ 👍
➤ Moc falownika ma być równa lub większa niż moc paneli. Taka jest zasada. Resztę można włożyć między bajki :-)
➤ Jeśli dobrze zrozumiałem 120% mocy paneli opłacalne jest dla dni słonecznych bez ani jednej chmurki 100 dni w roku (Pogoda jak we Włoszech ;-). Co z polskim klimatem i pozostałymi 265 dniami z chmurkami, deszczem, mgłami, mniejszym nasłonecznieniem niż maxymalne? Szacowanie zapasu mocy paneli o 20 % większej gdy bierzemy pod uwagę tylko 37% wszystkich dni (pogodę "włoską") nie należało by uważać za błąd? Zakładam że przy mniejszym nasłonecznieniu można przewymiarować panele nawet o 50%. Może zatem warto policzyć zysk wynikający z pozostałych 265 dni i np +25 +30 +35% mocy paneli zakładając że mamy do czynienia z CAŁYM ROKIEM produkcji prądu? Zakładam że mocniejsze panele wyprodukują i wpuszczą do sieci więcej prądu bez "odcinania mocy" ;-)
➤ Mam 10 KWP paneli i falownik 20kw działa idealnie uzyski piękne. A tak zrobiłem bo w przyszłości chce dołożyć paneli bez zmiany falownika lub kupna drugiego.
➤ Nie spali się falownik?