Zrobiłem zapas prądu na zimę ... i chyba mi nie wystarczy. Fotowoltaika - podsumowanie lata

Lato za nami: czas na podsumowanie i prognozę - czy zgromadzony zapas prądu wystarczy na całą zimę? Podziękowania dla Sunday Polska za realizację instalacji: https://sundaypolska.pl Subskrybu ...

127100 - liczba odsłon.
2907 - wasza ocena.
9m 28s - długość czasu.
Komentarze, czyli co wy sądzicie

Zrobiłem zapas prądu na zimę ... i chyba mi nie wystarczy. Fotowoltaika - podsumowanie lata

➤ Ja u siebie od ponad roku mam instalacje o mocy 4 KW i w zupełności mi to wystarcza, powiem więcej nie byłem w stanie zużyć wygenerowanych nadwyżek. Zobaczymy jak będzie w tym roku, bo planuje zmienić samochód na elektryczny i zużycie prądu wzrośnie, ale i tak nie sądzę, żeby mi miało braknąć :D U mnie montażem paneli słonecznych zajęła się firma Solar Masters Project, która oferuje fotowoltaikę Lublin https://sm-project.pl/fotowoltaika-lubelskie/ - jeśli jest ktoś z tych okolic to śmiało możecie do nich uderzać.
➤ Panele, pompa, auto elektryczne pół miliona to kiedy to się zwróci?
➤ Założono mi instalacje w październiku i w listopadzie została uruchomiona i teraz moje pytanie czy zgromadzone kw nadwyżki znikną mi w listopadzie następnego roku po 365 ? I później przez 4 miesiące będę musiał płacić za prąd ponieważ nie ma słońca i moja produkcja jest prawie zerowa i moja nadwyżka co roku będzie znikać w listopadzie bo w nim uruchomiono mi instalacje . Proszę o wyjaśnienie bo sam już się gubię 😱
➤ Jestem ciekawy podsumowania za cały rok. Jak jest z tymi pesymistycznymi 2MWh od września do grudnia. Osobiście nie wierzę, że taka zainstalowana moc wystarczy na wszystko co było wymienione w materiale. Przypomnę, że zima roku 2020 była bardzo łagodna (styczeń - marzec i grudzień). Myślę, że to stwierdzenie doigrałem się - mam za dużo prądu to z racji niewiedzy w temacie. Może lepiej kręcić filmiki o samochodach. Nie lubię reklam w materiałach tego typu - stajesz się nie wiarygodny.
➤ Jak maż falownik sofarsolar (co wniskuje po aplikacji solarman), możesz odczytać z niego dane po modbusie i wysłać na dowolny serwer przy pomocy LK3.5/7/8, od wersju softu 1.33 jes taka opcja https://tinycontrol.pl/pl/lan-controller-35/
➤ Elektrownia w ogóle nie powinna odkupować prądu z paneli. Im to niepotrzebne jest. To daje prąd wtedy kiedy chce, nie wtedy jak jest potrzebny. Himeryczne rozwiązanie z punktu widzenia energetyki. Odłącz się od sieci, korzystaj tylko z paneli, ciesz się darmowym prądem! Elektrownia nie akumuluje twojego prądu na zimę i pochmurne dni.
➤ A czy nie jest tak ze dostawca prądu rozlicza zapasy co 6 miesięcy ??? Więc w lipcu zaczynamy od 0 ???
➤ Socjalistyczne metody wcielania energetyki fotowoltaicznej – dwuetapowy plan
Podejście rządzących, mające wcielić w system energetyczny elektrownie fotowoltaiczne, jest dwuetapowe.
W obu etapach zastosowano zasadę zabierania biednym pieniędzy w podatkach i rozdawania chętnym w postaci bezzwrotnych dotacji. Jednak jest taka różnica:



Pierwszy etap, to zachęta/wabik na starcie, mający przyciągnąć chętnego do udziału w tym złodziejskim procederze.
Są to są słynne dotacje. Są to dotacje Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej sięgające 85% kosztu inwestycji, jak pokazano na przykładach powyżej, jak też masowe dotacje Ministerstwa Klimatu.

Zgodnie z zasadami uruchomionego pod koniec sierpnia 2019 roku programu „Mój Prąd” osoby fizyczne instalujące domowy system fotowoltaiczny o mocy od 2 kW do 10 kW mogą liczyć na dotację w wysokości do 5 tys. zł, przy czym dotacja nie może przekroczyć 50 proc. kosztu kwalifikowanego.
(Wydatkami kwalifikowalnymi są nazywane te koszty, które zostały poniesione przez przedsiębiorców podczas prowadzenia przez nich projektu o dotacje z funduszy Unii Europejskiej w okresie ich kwalifikowalności i kwalifikują się do refundacji w ramach udzielonego im dofinansowania. – wikipedia.pl)

Ministerstwo Klimatu poinformowało o dotychczasowych efektach drugiej edycji programu „Mój Prąd”, w której wnioski o dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne są przyjmowane od 13 stycznia 2020 r.
Od początku tego miesiąca wnioski można składać tylko drogą elektroniczną. Obecnie wnioski o dotacje z „Mojego Prądu” zatwierdza minister klimatu Michał Kurtyka, który do tej pory zatwierdził 5042 wnioski o dotacje w łącznej wysokości 24,95 mln zł.
Łączna moc instalacji, które zrealizują dotychczasowi beneficjenci dofinansowania z drugiej edycji Mojego Prądu wynosi 28,3 MW. Daje to jednostkową, średnią moc dofinansowanej instalacji na poziomie 5,61 kW.

Drugi etap rozdawnictwa jest znacznie bardziej wyrafinowany. Polega on na zwolnieniu producentów energii fotowoltaicznej od opłat, które ponoszą wszyscy konsumenci energii elektrycznej.
Chodzi o trzy pozycje na każdej fakturze za e.e. które mają nazwy: Opłata jakościowa, Opłata sieciowa zmienna, Opłata kogeneracyjna. Na każdej fakturze za e.e. pozycje te zależą od poboru energii i oznaczają:

- Opłata jakościowa – Koszt utrzymania równowagi w systemie elektroenergetycznym. Jest ustalana przez PSE Operator. Jest to koszt rozbudowy oraz modernizacji sieci energetycznej. Wysokość opłaty jakościowej ustalimy mnożąc stawkę opłaty (0,0108 zł/kWh) przez ilość zużytej przez nas energii.

- Opłata sieciowa zmienna – Koszt przesyłania energii elektrycznej sieciami WN i SN do odbiorcy końcowego. Zawiera koszty dystrybucji energii. Zawiera cenę prądu oraz jego transportu przez sieć, a zależy od comiesięcznego zużycia w naszym domu.

- Opłata kogeneracyjna – Na podstawie Ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej
z wysokosprawnej kogeneracji (Dz.U. z 2019 r. poz. 42, z późn. zm.), zwanej dalej: „ustawą kogeneracyjną”.
Procedowanie nowego mechanizmu wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji jest związane z wygasaniem z końcem 2018 r. dotychczasowego systemu wsparcia w postaci certyfikatów. Od 2019 roku ten system zastąpiły aukcje, a koszty zostały przeniesione na odbiorców końcowych w postaci nowej opłaty kogeneracyjnej, doliczanej do ich rachunków.
Na naszej fakturze pojawi się opłata kogeneracyjna (1,58 zł/MWh) jako „wsparcie” dla jednostek produkujących jednocześnie energię elektryczną i energię cieplną. Cena netto opłaty kogeneracyjnej to 1,58 zł/MWh.

W tej kwestii Urząd Regulacji Energetyki wyjaśnia, że na podstawie zapisu ustawy o odnawialnych źródłach energii z dnia 22 czerwca 2016 roku a dokładnie na art. 40 ust. 1a prosument nie uiszcza:

– opłaty na rzecz Sprzedawcy, z tytułu jej rozliczenia
– opłat za usługę dystrybucji, których wysokość zależy od ilości energii elektrycznej pobranej przez prosumenta.

Teraz wyobraźmy sobie taką sytuację: prosument (nowe określenie wymyślone dla takiego sponsorowanego przez państwowy budżet takiego konsumenta-producenta e.e. którego nie ma w słowniku j. p.) jest zwolniony z tych opłat. Prosument to taka nowa szlachta w obrocie energią elektryczną.

Zobaczmy jak to działa. Prosument przesyła do państwowego systemu elektroenergetycznego, przez państwowe sieci elektroenergetyczne, swój urobek roczny z 1 kW elektrowni PV równy 827,08 kWh (ilość energii jaką produkuje 1 kW mocy zainstalowanej PV), następnie pobiera równowartość 80 % tego co przesłał, czyli 0,8 x 827,08 kWh = 661,66 kWh.
➤ W Polsce sie nic nieoplaca.Na zachodzie ludzie maja fotowolt. i niesa tak okr..... !
➤ Wszyscy powinni już to mieć , a nie zatruwają nas smogiem z kominów średniowiecze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
➤ Tu też można zobaczyć doradca podatkowy Rzeszów, może też być przydatne.
➤ Tutaj moje Dane https://youtu.be/Idh4ryBB2ZU
➤ Ale reklama
➤ Ciekawe i dostępnej przekazane informacje o fotowoltaice i innych źródłach ciepła. Dziękuje, bardzo mi się przydały pańskie spostrzeżenia.
➤ Wszystko zależy kto ile potrzebuje prądu na sezon grzewczy
➤ Chciałabym zaznaczyć, że w zimie produkcja prądu również występuje ;) nie liczy się wysoka temperatura, ale słoneczne dni i wbrew pozorom przy fajnej pogodzie zimą Twoja instalacja powinna pokryć zapotrzebowanie ;)
➤ Dobrze ze przynajmniej przyznales ze to troszeczke malo oplacalny biznes. W Twoim przypadku wykorzystales ile sie dalo a mimo to wychodzi to marnie, natomiast w przypadku przecietnej instalacji to jest kompletna porazka ekonomiczna. Widzialem to juz dziesiatki razy jak naiwne ludziska napala sie jak szczerbaty na suchary po tym jak pan sprzedawczyk im niestworzone historie opowie. Szkoda tylko , ze zaden z nich nie wroci do wiedzy z fizyki z podstawowki i nie zrobi prostego obliczenia, wtedy wiedzial by , ze to bicie piany. Ale co tam doplaty so to panie trza brac bo to nowoczesnosc z jewro sojuza przyszla. Ludzie myslenie nie boli a najtaniej projekt sie robi na kartce ale SAMEMU a nie ufa bezgranicznie komus komu placa za cisniecie kitu !
➤ warto sprawdzić temat energii biernej pojemnościowej czy przypadkiem nie produkujesz jej w nadmiarze, nie jestem specem ale odsyłam do https://www.youtube.com/watch?v=-340E_lrMJc pozdrawiam, Marcin
➤ Zachar mozesz sobie dokupicnlicznik energii np. Zamel mew. Masz podgląd online z poboru oraz wysylki kWh
➤ Zabawa dla bogatych.
➤ Jaka masz powierzchnię domu i moc pompy