👍 - panele fotowoltaiczne jakie wybrać
Dzień dobry, proszę subskrybuj ten kanał - https://www.youtube.com/channel/UC_hKNqqHohjfhsUyjV5-I9w?sub_confirmation=1
Zestawiłem ze sobą panele fotowoltaiczne 4 najbardziej znanych producentów. ...
44949 - liczba odsłon.
563 - wasza ocena.
15m 1s - długość czasu.
Komentarze, czyli co wy sądzicie
👍 - panele fotowoltaiczne jakie wybrać
➤ Drugi obrazek z tej strony ranking paneli, może się komuś przyda.
Pozdrawiam
https://www.pv-tech.org/editors-blog/pv-moduletech-bankability-ratings-expanded-to-top-50-module-suppliers
➤ Strasznie zanudza aż nie ma ochoty czekać aż skończy
➤ Jak dobrać pochylenie paneli na dachu?
➤ Wielki szacunek za wiedze i wielką prace włożoną
➤ Najkonkretniejszy kanał na YT z PV
➤ Longi Solar, warunki gwarancji, proces reklamacyjny, przeglądy techniczne?
➤ szkoda, że nie pojawił się Sun-Earth bo na popularnym forum fotowoltaiki DIY są bardzo reklamowane w zestawach do kupienia i wielu widzów pewnie się zastanawia nad nimi. Może jakiś updated? 🙂
➤ Mogę prosić o email . Chciałem prosić o poradę.
➤ Oglądam od dawna Pana kanał . w tym roku będę w końcu zakładał panele do pompy ciepła. Bez tej wiedzy człowiek byłby dużo uboższy w wiedzę . Super kanał !!! Świetna robota i zaangażowanie !! Zgadzam się ,z poprzednim komentarzem - NOBEL się należy !!!!
➤ Żadne 😒😅
➤ Zobacz więcej
firmy-rolnicze.com, zawsze to jest też przydatne.
➤ Dziękuje! Podziwiam Pana
➤ chmm a co z np:. TRinaSolar,
przykład : Trina Honey TSM-DE08M 375W
sprawność 20.5
cena 560zł brutto
https://sklepsoltech.pl/pl/p/Panel-fotowoltaiczny-Trina-Honey-TSM-DE08M-375W/1111jest wiele innych jeszcze marek
nie biorę pod uwagę modułów dwustronnych czy tych dużych (2x1m)
➤ co pan mysli po panelach Seaphim Blade ,ZNShine QCslls a z tych oferowanych przez Pana jakie by sobie Pan zamontował
➤ @Solar PV
Dzień dobry. Dobry materiał, szczególnie zebrane dane - bardzo cenne. Dziękuję!
Jednak jest w nim FUNDAMENTALNY BŁĄD:
Kolumna "Produkcja" w sheet 'produkcja' lub wiersz "produkcja roczna z 1 kWp" w sheet 'dane'.
Jak mniemam 6000 to jest 6*1000 kWh/m2/rok energia ze słońca ... jednak popełnia Pan błąd, zapominając że to energia na 1 m2.
Wskutek tego dla panelu który będzie miał 100% wydajność a jego wielkość będzie wynosić 1cm^2(!) - stosując Pana formułę - otrzymamy 100%*6000 kWh/m2/rok = 6000kWh (takie używa Pan jednostki) - co jest błędem.
Powinno być wydajność (%) * natężenie promieniowania (kWh/m2/rok) * pow. panelu (m2)
Dla pierwszego panelu "BEM-325 W" z sheet 'dane' (kolumna C) powinno być: (6 to "wielkość" instalacji w kWp, ale to tylko obrazowo - można wstawić 1) 18,74% * 6*1000 kWh/m2/rok * 1,67m2 = 6 * 325,13kWh/rok czyli tyle ile podana moc w wierszu nr 8 przemnożona przez 6.
Sugeruję poprawić uwzgl. powyższą uwagę.
Inna sprawa to komentarz @krzy mus oraz @Mateusz Bartoszek. A mianowicie trzy BARDZO ISTOTNE dane:
1. Parametr NOCT - temperatura pracy w normalnych warunkach (>STC-25st C)
2. Współczynnik temperaturowy Pmax - określa, o ile spadnie wydajność, wraz ze wzrostem temperatury o 1 stopień powyżej 25 stopni C
3. Gwarancja vs "stabilność/doświadczenie" firmy (mierzone np. ilością lat na rynku/wielkością/"globalnością", etc.)
Bez uwzględnienia powyższych 3 danych i korekty dot. produkcji, zestawienie dużo traci (jest błędne).
➤ (
9:24) zakładając że producenci nie naciągają danych. Bo np Bruk- Bet chyba nie produkuje swoich paneli ? Tylko Chińczycy.
➤ Jak Pan obliczył roczną produkcję z 1kWp paneli ?
➤ 👍🏼👋
➤ Jestem w trakcie przygotowywania papierów do postawienia wlasnej farmy 1MWp i zastanawiam sie nad wyborem falownikow. Czy warto doplacac do falownika z 4 optymalizatorami wobec zwyklego falownika z tradycyjnym podlaczeniem paneli. Roznica w cenie jest 100tys netto. Dodam ze instalacja ma byc na polu, bez drzew i innych rzeczy ktore by mogly zacieniac panele. O tyle o ile na dachach z roznym kierunkiem wobec slonca (np na budynkach z lukowym dachem) to rozumiem, ale na polu przy idealnym ulozeniu wobec slonca?
➤ Mistrzostwo świata 👍😀👏
➤ Doceniam ogrom pracy, którą Pan wkłada w takie właśnie opracowania, zresztą jak wybierałem własną instalację rok temu to pełnymi garściami czerpałem z wiedzy, którą Pan się dzieli. W przypadku tego zestawienia mam jednak pewne wątpliwości odnośnie dwóch wyliczonych przez Pana parametrów – Produkcja Roczna i w konsekwencji Ekonomia czyli „roczna produkując za wydane 1000zł”. W wyliczeniu produkcji rocznej posłużył się Pan wzorem 6000 * wydajność [%]. I tu pojawia się moja wątpliwość. W kartach katalogowych różnych producentów parametr Efficiency [%] lub Module Efficiency STC (%) tłumaczony jest jako wydajność lub sprawność i zakładam że to ten parametr wprowadził Pan do zestawienia jako wydajność. Problem w tym, że ten parametr nie definiuje „sprawności” całorocznej modułu tylko wprost jest wyrażeniem sprawności przetwarzania energii promieniowania w warunkach STC (1000 W/m2) na energię elektryczna i jest wyliczany poprzez podzielenie mocy znamionowej panelu (w warunkach STC) przez jego powierzchnię w m2 i odniesiony do mocy promieniowania 1000 W/m2. Wręcz sam Pan ten parametr wylicza w tabeli, w kolumnie „moc na 1 m2” (minuta
6:35 filmu). Jeżeli tą kolumnę podzieli Pan przez 1000 w/m2 to dostanie Pan sprawność modułu wyrażoną w %. Oczywiście nie twierdzę, że każdy panel o takiej samej mocy nominalnej będzie miał taką samą produkcję roczną ale uważam, że podawana w karcie katalogowej wydajność/sprawność/Efficiency nie nadaje się do wyliczenia rocznej produkcji. Parametrami pomocnymi w oszacowaniu różnic w produkcji rocznej poszczególnych paneli wg mnie są takiej parametry jak moc maksymalna ale podawana dla parametrów NOCT bo z takim nasłonecznieniem mamy częściej odczynienia niż z STC a zmniejszenie nasłonecznienia o 20% do 800 W / m2 wcale nie powoduje zmniejszenia mocy o 20% tylko o 24-26% więc to pokazuje, że niektóre panele są bardziej wydajne przy mniejszym nasłonecznieniu. Drugim wg mnie istotnym parametrem, który może mieć istotny wpływ na produkcję roczną, jest Temperature Coefficients of Pmax - Temperaturowy współczynnik mocy, podawany w %/C. Podaje on procentową zmianę mocy modułu na zmianę temperatury. Przy panelach krzemowych wartość ujemną czyli wraz ze wzrostem temperatury spada moc modułu. Wzrost temperatury modułu z 25 stopni do np. 55 stopni powoduje że jedne moduł z parametrem -0,39%/C obniży swoją moc o 11,7% a moduł z parametrem -0,34 %/C o 10,2%. Różnica 1,5% przy panelach 330W przełoży się na ok 5W różnicy w mocy. Ponieważ większość energii w ciągu roku panele produkują w lecie i przy temperaturach z reguły przekraczających 25 stopni dlatego wg mnie ten parametr będzie miał istotny wpływ na produkcję roczną. Zresztą ten rok to dobitnie pokazał – w kwietniu chwilowa moc maksymalna osiągana w ciągu dnia była znacznie wyższa niż na w lipcu czy czerwcu. Na razie w sieci nie natknąłem się na narzędzie lub opracowanie, które w jasny i prosty sposób wyliczało by teoretycznie produkcję roczną konkretnego modułu. Może w jakiś zaawansowanych programach do projektowania instalacji są zaszyte algorytmy, które po wybraniu konkretnego modułu taką produkcję potrafią wyliczyć.