#1 Praca kolektorów słonecznych -18 C Grudzień Solar water

Film ukazuje wiarygodną pracę kolektorów płaskich podczas grudniowych mrozów w słoneczny dzień przy temp od -18 C do -5 C na zewnątrz. W tym dniu na kolektorach próżniowych niestety leżał ...

70291 - liczba odsłon.
51 - wasza ocena.
4m 26s - długość czasu.
Komentarze, czyli co wy sądzicie

#1 Praca kolektorów słonecznych -18 C Grudzień Solar water - fotowoltaika Andrychów

➤ Miałbym pytanie o poprawna regulacje przepływu dla kolektora słonecznego płaskiego-miedzianego Galmet ksg-21-premium-gt. Ciśnienie podają w instrukcji w zależności od wysokości kolektorów względem grupy pompowej, ale poprawnej regulacji przepływu nie mogę namierzyć. Efekt jest taki ze zamiast grzać wodę w zasobniku, zasobni odparowuje temperaturę do kolektora ;-)
➤ Jaki jest kąt nachylenia tych solarów na dachu względem poziomu, a nie pochyłości dachu ?
➤ Zdarzyło się komuś, że kolektory wyciągają ciepło z bojlera? Kolega przy -10 miał na górze coś chyba ze 2 stopnie. Dodam, że było to parę godzin po zachodzie słońca.
➤ Witam, coto za sterownik, jaka firma?
➤ szkoda tylko, że autor nie wziął pod uwagę nagrzewania kolektora poprzez bojler.
➤ Mam dostęp do tanich rur próżniowych i zastanawiam się czy ewentualne przegrzanie w lato dotyczy tylko czynnika chłodzącego-glikolu, czy poprostu samej konstrukcji szklanej tuby. Chcę zrobić kolektor powietrzny z tych rur i zastanawiam sie z jaką maksymalną temperatura może taka rura działać bez szybkiej utraty żywotności. Czy posiadacie takie informacje?
➤ Co do kąta nachylenia kolektorów, to jeśli mają pracować zimą, to dobry kąt nachylenia to około 55 stopni. Wtedy latem, kiedy dni są długie i ciepłej wody jest pod dostatkiem nie grzeją swoją pełną mocą, a zimą, kiedy słońce jest niżej, pracują lepiej. 

Wtedy nie trzeba nic przestawiać i możemy cieszyć się ciepłą wodą przez cały rok.

Jeśli chcemy mieć ciepłą wodę z kolektorów przez cały rok to lepiej jest zainwestować w próżniowe kolektory. Mam takie od kilku lat i sprawdziłem to organoleptycznie.
➤ Panowie, ale kolektor siedzi w położeniu nie optymalnym na zimę.
Kąt jest koło pewnie 35 -40 max .. a wypadało by 73 st w taki dzień.
Moc słońca w taki dzień jest czasem wyższa niż w czerwiec-lipiec.
Ponad 1 kW tyle że krótko. Ja widać na przykładzie da się. Plus lepszego kąt zimowego ? no że śnieg nie bardzo leży na czymś o nachyleniu 73 st.
➤ Uważam, że jak na zestaw płaski, to niezły wynik przy tak niskiej temp. zewnętrznej, ale zestawy Hewalexa działają naprawdę dobrze. Natomiast kolektory próżniowe przy pełnym słońcu i takiej samej temp. zewnętrznej nagrzeja wodę na T2 (dół zasobnika) do 50-60 st.C. Mógłbym pisać o tym całą noc, ponieważ instaluję kolektory z ok. 9 firm, więc wiem co każdy kolektor potrafi. Ważne, aby dobrać instalację pod potrzeby mieszkańców i odzyskać jak najwięcej słońca. A do tego jest kilka niepisanych reguł